Po novem FSES mora učitelj imeti sposobnost, da ne samo oblikuje oris pouka, temveč ga tudi oblikuje v obliki tehnološkega zemljevida. Ta koncept je izposojen s področja industrijske tehnologije, njegova uporaba v sodobni metodologiji pa vam omogoča posodobitev učnega procesa in zmanjšanje učiteljevega časa za pripravo na lekcijo.
Tehnološki zemljevid vam omogoča oblikovanje izobraževalnega procesa. Naloga učitelja pri njenem ustvarjanju je pokazati tako imenovani dejavnostni pristop v učnem procesu. Z opisom vsake stopnje lekcije v diagramu poteka učitelj oblikuje svoje dejavnosti in predvidene ukrepe učencev. Spodaj so navedene zahteve za tehnološki zemljevid pouka v osnovnih razredih in opis njegove strukture.
Sodobne ideje za lekcije (tj. Zahteve za lekcije):
- namen in cilji pouka so jasno in natančno določeni;
- glavni cilj je doseči specifične rezultate (univerzalne izobraževalne akcije);
- učenci so motivirani za delo pri pouku;
- vsebina pouka je povezana z osebnimi izkušnjami učencev;
- je pri pouku nastala težavna situacija;
- vsebina učne ure ustreza ciljem in ciljem: izkoristi se potencial učnega gradiva, če je potrebno - dodatno gradivo;
- izsledi razmerje med aktivnostmi učencev pri pouku s ciljem (doseganje načrtovanih rezultatov);
- ustvarjeni so pogoji za samostojno delo študentov;
- upoštevane so zahteve SanPina;
- v učilnici učitelj ustvarja pogoje za oblikovanje učenčeve ocenjevalne dejavnosti in razmišljanja.
Struktura WPS:
1. Cilj, ki ga želi učitelj doseči na lekciji (naveden je le en cilj, ne smemo ga zamenjati s pojmom "cilji lekcije"). Če je mogoče, so navedeni problem (tj. Ideja) lekcije, cilji lekcije (načini doseganja cilja). Načrtovani rezultati lekcije (oblikovani v lekciji UUD) - uporabljajo se glagoli v nedoločeni obliki (glej FGOS). Uporabljene izobraževalne tehnologije in metode (vključno s tehnologijami za ohranjanje zdravja). Uporabljena učna orodja (elektronski in tiskani viri, učbenik, študijski vodniki, vizualni pripomočki, oprema).
2. Potek lekcije. Ustvari se dvo stolpčna tabela. Prvi stolpec se imenuje "Učiteljeve dejavnosti" (med vsako stopnjo pouka morate na kratko opisati učiteljeva dejanja z besedami, kot so: "organizira, ustvarja, bere, prispeva, pomaga" itd.). Drugi stolpec je "Študentska dejavnost" (opišemo jo lahko z besedami: "branje, analiziranje, predpostavke, posploševanje, strinjanje itd.). Na koncu vsake stopnje pouka učitelj nujno organizira nadzorne in ocenjevalne dejavnosti učencev, učenci pa opravijo samooceno izobraževalnih ukrepov in rezultatov.
Potek lekcije je sestavljen iz 4 glavnih stopenj, ki se morajo odražati na zemljevidu. Učitelj lahko vsako stopnjo razbije na manjše, odvisno od lastne ideje. Opisati je treba dejanja in ne predvidenih odzivov učencev. Neposredni govor je treba uporabljati čim manj, le če ga je nemogoče nadomestiti z opisnim obratom.
1. stopnja. Izjava o vzgojnem problemu. Učitelj ustvari problematično situacijo in organizira dejanja učencev tako, da sami (če je mogoče) problem oblikujejo. Otroci skupaj z učiteljem določijo temo ure. Trenutno znanje in spretnosti otrok se pregledujejo, kar bo potrebno za rešitev zastavljenega problema.
2. stopnja. Organizacija kognitivnih dejavnosti. Učitelj in učenci načrtujejo delo za pouk. Med izvajanjem posebnih nalog se odkriva novo znanje, oblikuje UUD, reši prej formuliran problem itd.
3. stopnja. Utrditev in vključitev v sistem znanja. Učitelj organizira samostojne dejavnosti učencev, katerih namen je utrjevanje, posploševanje, sprejemanje, vključno z novimi znanji ali veščinami v sistemu obstoječega znanja, samokontrole in samopodobe itd.
4. stopnja. Odraz vzgojnih dejavnosti pri pouku. Korelacija cilja, zastavljenega na začetku lekcije, s predvidenimi rezultati. Diagnostika doseganja načrtovanih rezultatov. Samoocenjevanje dejavnosti učencev (in učiteljev) v učilnici. Končni rezultati reševanja problema (ali učnega problema), oblikovani na začetku lekcije. Praktična uporaba novih znanj in veščin.